Skip to main content

"מיתוס הוועד החזק כבר לא קיים - יש מרי מאוד גדול שעולה מהשטח"

12 פברואר 2017

שלי התראיינה לתכנית "המטה המרכזי" בערוץ 10, בהגשת גדי סוקניק ובהשתתפות הפרשנים לימור לבנת ודובי וייסגלס, על רקע התמודדותה לראשות ההסתדרות. מתוך הדברים (לצפייה):

"סוקניק: בינתיים חיים כץ, שהוא מאוד חזק בהסתדרות, הולך עם ניסנקורן, וגם עיני והרצוג איתו. אז מי איתך?

שלי: היופי בבחירות להסתדרות הוא שאלו כמעט כמו הבחירות לכנסת, עם 530,000 בעלי זכות בחירה. אני בטוחה שמערכת הבחירות הזאת תהיה מערכת בחירות ארצית, ושאנשים ייצאו לקלפיות ויבינו שקורה כאן משהו, ושיש הזדמנות להפוך את הארגון הזה, שבמידה רבה איבד את הקשר שלו עם העובדים, לראש חץ חברתי ועוצמתי.

סוקניק: ברור שהמבחן שלך יהיה להוציא מהבתים את האנשים הפרטיים, את אלו שלא מאוגדים על ידי הוועדים. ברור שכל הדמויות שמניתי, וכל הוועדים גדולים שיגויסו על ידם, לא יהיו איתך.

שלי: אני חייבת לעדכן אותך – החל מהרגע שהכרזתי פורמלית, אנחנו קורסים מרוב פניות של ועדים, קבוצות עובדים וראשי ועדים. יש נתק טוטאלי של צמרת ההסתדרות, שעוסקת בגירוז ושימון של עצמה, ובהרבה עסקים שאינם קשורים כלל לענייני עובדים...

סוקניק: את בטוחה שלא מגרזים ומשמנים דווקא אותך כדי להיות בסדר עם כולם, וברגע האמת ימלאו את ההוראה שקיבלו לעשות, כמו במפקדים פוליטיים?

שלי: תאמין לי, אני עשר שנים בפוליטיקה, אני יודעת מה זה שהשטח אומר את דברו. אם זה מזכיר לי משהו באווירה, בהתלהבות, בנכונות ובזה שהשטח בוער, זה את הפריימריז שלי ב-2011, כשלא תכננתי בהתחלה להתמודד. בעוד ניסנקורן מסרב בתוקף להעמיד את עצמו לבחירה כי הוא פוחד פחד מוות מבחירות – והיה רוצה לקבל את זה בירושה פעם שנייה ממשפחת עיני – אנשים כמוני, שבכל פעם מעמידים את עצמם לבחירה מחדש, יודעים לחוש את השטח.

לבנת: שאפו על האומץ, אני תמיד בעד נשים בעמדות בכירות, אבל את לא חוששת שזה מעט מאוחר מדי? שיש כבר מחויבויות של רבים מהועדים למנגנון הקיים?

שלי: קודם כל, זה בכלל לא מאוחר. זה סוג של ספין, להראות שזה בדקה ה-90. אבל זה לא בדקה ה-90 – יש ארבעה חודשים עד הבחירות להסתדרות; מבחינתי זה יותר מדי זמן לקמפיין, הייתי מעדיפה שיהיו חודשיים.

לבנת: אנחנו מחכים עוד להכרעה של בית המשפט שצריכה להיות בדרך.

שלי: לא יכול להיות שלא יהיו בחירות לגוף כל כך גדול, אלו הבחירות השניות בגודלן במדינה. זה דבר שכבר נבדק – זה לא יעבור בית משפט. בינתיים אנחנו נחשפים לפחד ולחרדה של מי שעומד בראש ההסתדרות להעמיד עצמו למבחן הציבור. אני מאמינה גדולה בעבודה המאורגנת, זה בנשמתי וזה באידיאולוגיה שלי; עובדתית, אם ועד עובדים מושחת אני יוצאת נגדו – שחיתות זאת שחיתות זאת שחיתות – אבל אני בעד עבודה מאורגנת. זאת תפיסת העולם שלי. אבל יסוד בסיסי בעבודה המאורגנת זה הזכות של העובדים לבחור את הנציגים שלהם. היעלה על הדעת שאדם שנמשח לתפקיד בידי עופר עיני לא ייבחר לעוד 5 שנים, כך שיהיה 8 שנים רצוף מוכתר בידי משפחת עיני, מבלי לעמוד למבחן הציבור? ממה הוא חושש כל כך? וכן, זה בדרך המלך. הניסיון להציג את זה כאילו זה לא בדרך המלך הוא פשוט שקר. יש שתי דרכים להתמודד באופן לגיטימי לראשות ההסתדרות: אחת, להקים סיעה; שתיים, לרוץ בסיעה קיימת. הסיעה של איתן היא סיעה מצוינת, עם שם מצוין, "בית חברתי". עשינו מעשה פוליטי לגיטימי לחלוטין.

סוקניק: ראינו את הדברים של איתן כבל, שאמר שיעבור 'בית-בית' כדי לתמוך בניסנקורן. אומרים שעשיתם דיל פוליטי, שגרם לכבל לעשות פליק-פלאק.

שלי: השמיעו לנו את הקטע הזה כמה פעמים במהלך השבוע. השמיעו גם לאיתן אצל ירון דקל ועמית סגל, והוא אמר 'וואלה, הדהמתם אותי, לא הייתי מוכן לקטע הזה'. אמונים עליי דבריו של איתן: הדבר הזה היה לפני יותר מחצי שנה. הוא אמר לניסנקורן שהוא מוכן לתמוך בו, אבל לא מוכן שהוא יהיה עושה דברה של משפחת עיני. הוא גם קיבל הצהרה בנושא.

סוקניק: ניסנקורן טוען שכבל בא אליו וביקש שאחיו בועז יקבל אצלו ג'וב, ומה שלא נענה – החליט ללכת איתך.

שלי: זה כל כך מופרך, זה כל כך קטן וכל כך עלוב מצד מי שעומד בראש ארגון עובדים כל כך גדול, להתחיל להתעסק ברכילויות שקריות. אבל זה בכלל לא משנה. נגיד שזה נכון: בגלל זה לא צריכות להיות בחירות? תאר לעצמך שלכל סיעות הכנסת לא היה נוח ללכת במועד הקובע, ואז הן היו אומרות שלא בא להן, כי הרבה ח"כים יאבדו את כסאם, ואולי ראש הממשלה לא ינצח שוב, ואז היו מגיעים להסכם ביניהן שהולכים ביחד, מאריכים כהונה לעוד חמש שנים ולא עומדים למשפט הציבור. מה זה כל הקשקושים האלו? בוא תתמודד, תפסיק לפחד, תפסיק לנהל את הקרב המשפטי המטורף הזה; אתה הרי יודע שתפסיד. בואו נתחיל לדבר על המהות של הקמפיין; נדבר על ההבדלים בינינו. מה אני מביאה להסתדרות, מה הוא הוא מביא, מה הוא עשה ומה לא עשה. קודם כל שיהיו בחירות.

לבנת: אני רוצה לשאול לגבי הוועדים הגדולים, עובדי חברת חשמל למשל – שהוא ועד גדול, שמרוויחים שם חשמל חינם ודברים מהסוג הזה. איך את תתייחסי כיו"ר ההסתדרות אל ההתנהלות של הוועדים החזקים האלו, מול החלשים דווקא?

שלי: יש לי חדשות בשבילכם: המיתוס של הוועדים החזקים הוא כבר מאוד לא נכון. אותם ועדים שנחשבים לחזקים, כמו חברת החשמל והנמלים, מתפוררים עכשיו לתאי ועדים, עם מרי מאוד גדול של דור ב', של אנשים שלא ספרו אותם בדרך. מיתוס 'הוועד החזק' כבר לא קיים בכלל. זאת סוג של קלישאה שנאמרת מאנשים שלא באמת רוצים עבודה מאורגנת. אני אומרת לכם: יש עכשיו שינוי טוטאלי במבנה מקומות העבודה וההתארגנות. יש הרבה יותר דור ב' מדור א', הרבה יותר חוזים אישיים והרבה יותר חוזים גלובליים. המרי הזה עולה מהשטח".

אבי ניסנקורן - 81 כתבות נוספות
שלי התראיינה בנושא משבר הפיטורים בטבע בצבע הכסף בהגשת יאיר ויינרוב בכאן ב'. "יאיר: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ, יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה. להאזנה לראיון המלא:
אסון כלכלי וחברתי מהגדולים שידעה המדינה שר האוצר משה 'נטו' כחלון נטו נעלם, וחברו ניסנקורן מכסת"ח אותו. איך חברה נפלאהמשמינה, ומיטפשת, והופכת, בתהליך בוטה ומכוער, לחברה מצטיינת בניהול עלוב, הימורים פרועים, היעדר חזון, ומשכורות מופרעות...