Skip to main content
" ...הניתוח העצמאי הזה המוגש לכם כאן נעשה בלית ברירה (אם כי ברצון). זה ..."

ניתוח כולל ראשון של חוק ההסדרים 2008

30 אוקטובר 2007

...הניתוח העצמאי הזה המוגש לכם כאן נעשה בלית ברירה (אם כי ברצון). זה אינו מתפקידה של חברת כנסת לעשותו ועל הממשלה מוטלת החובה להזמין ניתוח כזה קודם להצבעה. בפועל לא רק שהדבר לא נעשה, ההיפך המוחלט מתרחש: האוצר עשה מאמצים רבים להסתיר הן מן השרים, הן מן החכ"ים והן מן הציבור את טיוטות המחליטים, ואף ששרים הפצירו לקבלן, הם נענו בשלילה. הטיוטא הראשונה (ה"סודית") של המסמך הגיעה אלינו בדרך לא דרך ומאז אנו עמלים על נתוח החוק... פתיחה חשובה (PDF) ...הניתוח העצמאי הזה המוגש לכם כאן נעשה בלית ברירה (אם כי ברצון). זה אינו מתפקידה של חברת כנסת לעשותו ועל הממשלה מוטלת החובה להזמין ניתוח כזה קודם להצבעה. בפועל לא רק שהדבר לא נעשה, ההיפך המוחלט מתרחש: האוצר עשה מאמצים רבים להסתיר הן מן השרים, הן מן החכ"ים והן מן הציבור את טיוטות המחליטים, ואף ששרים הפצירו לקבלן, הם נענו בשלילה. הטיוטא הראשונה (ה"סודית") של המסמך הגיעה אלינו בדרך לא דרך ומאז אנו עמלים על נתוח החוק...

פתיחה חשובה (PDF)

ניתוח הצעת חוק ההסדרים 2008 (PDF)

הצעת חוק-יסוד: משק המדינה (תיקון - חוק הסדרים)

תקציב 2008 - 99 כתבות נוספות
שלום לכם, חזרנו למושב החורף של הכנסת לשבוע ראשון היסטרי ולחוץ, ככה כנראה יראה כל המושב הזה. מאוד נזדקק למתנדבים... אם בא לכם לעזור, כתבו לנו. התקציב וחוק ההסדרים מגיעים לכנסת. מאחורי הקלעים אנחנו כבר מנהלים מאבק, פוליטי ופרלמנטרי, אבל בחזית...
מאת משה ליכטמן עימות חריף פרץ היום (ג') בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בין מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, לבין מי שהיה מנהל מרכז ההשקעות, שמואל מרדכי, לגבי קיומה או אי קיומה של שיחת טלפון בין השניים באוגוסט 2003. הדיון נערך בהמשך לדו"ח מבקר המדינה,...

תגובות

חברות כח אדם.

שלום שלי.
המון דובר בשנים האחרונות גם על ידי קודמיך כולל עמיר פרץ בנושא חברות אספקת עבדים הנקראות חברות כח אדם. אני מתנצל על כך שאני מכנה כך את החברות האלה, אך האמת חייבת להיאמר וזהו השם המתאים להם. לא רק בגלל מה שהן אלא בגלל מה שהן גורמות גם למעסיקים להיות ולהתחבא מאחוריהם.
אם הכוונה אכן רצינית וכל ההבטחות של עמיר אמורות להתקיים יש לעשות צעד אחד פשוט ומהיר, כמובן שיחד עם ההסתדרות. הדרך היחידה וההוגנת היא פשוט להחליט שעד תאריך מסויים שלא רחוק משנה אחת, תסגרנה כל חברות כח האדם והן תפסקנה להתקיים. נכון, זה נשמע מפחיד, אך אין דרך אחרת. דינן של חברות אלו צריך להיות בדיוק כמו של סרסורים וכאלה החיים על ריווחי אדם אחר. פשוט מאד וחד וחלק. בוודאי שלא פשוט לעשות צעד כזה, אך חייבים. מדינת ישראל קמה לפני חברות אלה, גדלה והתפתחה יפה בלעדיהן והעובדים התפרנסו וחיו בכבוד. אין שום הצדקה מוסרית לקיום חברות כאלה ! ( בשם הכלכלה ? ? ? ).
סוג נוסף של חברות העסקה שיש לבטל הוא חברות האאוטסורסינג. בשפה פשוטה ובחישוב פשוט זהו " בלוף " של המעסיקים שבשני המקרים עלות העובד עבורם גדולה יותר אך הם נפתרים מהצורך לדאוג לו ! אם אכן את וחבריך רוצים להראות לציבור העובדים את רצינותכם, פעלו בנושא זה בתוקף ודאגו לבצוע מהיר. אין שום סיבה להמשך הסחבת כמו שנעשה עד היום. בסופו של דבר, המפסידים מעובדי חברות כח האדם למיניהם הם גם המעסיקים. יש הבדל גדול מאד בין עובד שמרגיש שייכות למקום העבודה ורואה בו את ביתו השני לבין עובד הנמצא במקום עבודה דרך צד שלישי, כאשר המחוייבות ההדדית כמעט ואיננה. זו האמת ואסור לטמון את הראש בחולולחות את הפתרון שצריך להיות לטובת ותועלת כל הצדדים.
שבוע טוב.

חבל. ב"ניתוח"

חבל. ב"ניתוח" שלכם, מובאת רק הדעה שלכם: יש מקום להציג גם את סעיף החוק המוצע בעצמו, כדי שהקורא יוכל לגבש דעה. שלא לדבר על המטרות שאותם סעיפים מנסים להגשים, אליהן אתם כלל לא מתייחסים.

נותרתי המומה

נותרתי המומה ומוקסמת מההתייחסות הרצינית שלך לחוק הסדרים. הייתי משתפכת על פני עמוד שלם עד כמה מרגש לראות את העבודה האחראית שלך כח"כית, אבל יש לי מעט מאוד מקום, ואני כאן על תקן אופוזיציה. אז לעניין.

ההתייחסות הפרטנית שהענקתם לכל סעיף סותרת להבנתי את טענתכם בהקדמה, שהתנגדותכם לחוק גורפת - מעצם תהליך החקיקה הדיקטטורי שלו, מעצם הזלזול בח"כים ובשרים שההתייחסות אליהם היא כאל חותמות גומי, עקב העדר השקיפות, וכדומה.
אם אכן הנכם מתנגדים לכל סעיף בחוק גם לו הייתם מצביעים לו בחקיקה רגילה, הייתי מצפה שלא תפתחו את הסעיפים לדיון אלא תדרשו לשנות את ההליך, אם לא לבטל אותו כליל.

על אף הטיעונים המעולים שהבאתם בכדי להסביר את חומרת הליך החקיקה המזורזת, אני לא יכולה שלא לתהות כיצד לא התייחסתם לתועלות שהביא במשך השנים. כשנחקק הייתי ילדה ורק מאגדות בבית הבנתי שהחוק אפשר ליישם את תוכנית הייצוב הכלכלית ולצמצם אינפלציה של מעל ל 400 אחוזים.

אז נכון שאנחנו כבר לא במצב חירום, אבל אם לחקיקה מהירה עדיין יש אפשרות להטיס את המשק קדימה (ולראייה רשימת ההישגים של חוק ההסדרים מהשנים האחרונות במאמרו של שטרסלר היום:
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/919108.html ), אז למה שלא לנצל את הכלי הזה, ולעצב אותו כך שיהיה מקובל על כל הצדדים?

למשל: הגבלת מספר הסעיפים בחוק ל 50 מדי שנה, חיוב פרסום טיוטת הדו"ח בפני הציבור והכנסת ביום בו היא מונחת על שולחן היועץ המשפטי, וכל העולה על דעתכם...

כיצד יתכן שההתנגדות כ"כ נחרצת ולא מביאה בחשבון את התועלות שלו?

זה נשגב מבינתי.

אנו נציגי

אנו נציגי "פורום פורשי צה"ל נפגעי חוק ההסדרים בנושא קופה ציבורית", קצינים וחיילים בעבר ואנשי מיל' בהווה מחזקים את ידך במאבק זה.
פעילותך הברוכה מאפשרת לנו להאמין שלא פסה המחשבה, ההגינות והצדק במוסדות השלטון ( אמונה שהתערערה אצלינו בקריאת הסעיפים הכלולים במתכונתו הנוכחית של חוק ההסדרים כפי שהוגש ע"י האוצר).

כולנו אתך במאבקך

על חוק ההסדרים

על חוק ההסדרים כפי שהופיע לפני 9 ימים ב-
http://www.monitin.org.il
עוקף דמוקרטיה
חוק ההסדרים שמונח היום יחד עם התקציב על שולחן הכנסת הוא אנטי דמוקרטי, למרות שההליכים לקבלתו דמוקרטים לחלוטין. תהליך קבלת התקציב דרך חוק ההסדרים מקביל לבחירות דמוקרטיות בסוריה, התהליך מתנהל כאשר התוצאות קבועות מראש. החוק שכמעט איש מחברי הכנסת אינו מכיר את סעיפיו מעקר את רצונות חברי הכנסת לטובת תפיסתם של פקידי האוצר. לך ותדע את מניעיהם של פקידים שיכולים לעבוד מחר בחברות שמרוויחות מהתקציב ולו בעקיפין. למשל צמצום שרותי הרפואה הציבורית תגרום לפריחת שרותי רפואה פרטית.

על חוק ההסדרים

על חוק ההסדרים כפי שהופיע לפני 9 ימים ב-
http:www.monitin.org.il

מהי הדרך שבה

מהי הדרך שבה יכול חבר מפלגה פשוט לדאוג ששאר החברים אותם הכניס לכנסת ינהגו לפי המלצותיך ולא בדרך הרגילה של מפלגת העבודה - התקרנפות והידבקות לכיסא?

לשלי שלום

לשלי
שלום רב
אינני יודע אם בקשתי קשורה לתגובות לנושאים הללו אבל משום מה שחוק רדיפות הנאצים תשי"ז אשר עבר קריאה ראשונה והמשיך בדיון סופי כפי שידוע לך
וזאת לעשות צדק עם קבוטצות הנכים שעלו לארץ אחרי
53 וכעת בוטלו חוקיים הפרטיים וראש הממשלה חתם הסכם עם אירגון ניצולי שואה וניצולי שואה יוצאי רומניה לא נמצאים בפנים ולכן יש לטפל מיד לפני אשור הכנסת
בכבודרב
אהרן יצחק

תחי הדמוקרטיה!

תחי הדמוקרטיה! הניתוח המדוקדק שערכתם לחוק ההסדרים הוא "פשוט" מרשים. מעניין למה מרכז המחקר של הכנסת ו/או המכון הישראלי לדמוקרטיה אינם מספקים את התובנות הקריטיות הללו למחוקקים בכנסת ולציבור בכלל?
תודה!

פרסום תגובה חדשה