שלי יחימוביץ' על התנהלות בקמפיין פוליטי: נשים חסינות יותר מגברים

13 בספטמבר, 2016

על רקע הנפילה של הילארי קלינטון, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה בחדשות הלילה בחדשות 2 עם בן מיטלמן וגדעון אוקו על המשמעות של התמודדות בקמפיין פוליטי ועל הלחצים איתם הפוליטיקאים מתמודדים. מתוך דבריה:

למה בעצם מישהו מופתע? הרי מה יותר הגיוני מזה שמועמדת לנשיאות שחורשת את אמריקה בטיסות ולא מפסיקה לנאום ולהתראיין ולעמוד על הרגליים ומעט לישון ותוך כדי גם להראות שהכל בסדר והיא מחייכת, ואחרי הכל היא כמעט בת 70, אז מפתיע בזה שהיא לא שומרת על קו הבריאות וחוטפת דלקת ריאות? לילה טוב חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. אנחנו כמובן מדברים על הילארי קלינטון, אבל באמת, את אולי שרצת לכמה קמפיינים בחיים שלך, חשת הזדהות עם התמונות הקשות והלא נעימות האלו?

האמת שכן, הייתי במוקד של לא מעט קמפיינים – קמפיין אחד בבחירות לכנסת, שניים לראשות מפלגה, ארבעה לרשימת חברי הכנסת בפריימריז, וזה זון אחר לגמרי של קיום, זה לחץ מאוד אינטנסיבי, גם פיזי, גם נפשי, גם עומס מטלות, גם צורך לקבל הכרעות בזמן אמת, ובארצות הברית זאת בכלל אופרה אחרת שלא דומה לשום מקום אחר בעולם – הטיסות הבלתי פוסקות ממדינה למדינה, ההתעוררות כל פעם במקום שאתה לא יודע מה השעה בו ואיפה בדיוק אתה נמצא, וזה נראה לי אנושי וסביר לחלוטין. אני מודה שבמהלך הקמפיין הפריעה לי ההתעסקות האובססיבית במצבה הבריאותי, וראיתי בזה יותר משמץ של שוביניזם, כי סך הכל המועמד השני לא בריא וצעיר; הפעם – אין ספק שמדובר בסיפור עיתונאי מדרגה ראשוני, אבל יחד עם זה הוא בהחלט מובן.

את שלי רצת בארץ, שזה אומר פחות שטחים שצריך לכסות, והרבה פחות טיסות, אבל עדיין יש הרבה לחץ וחרדה ומתח ועייפות, יצא לך לאבד את הקול, להסתיר דלקת ריאות יומיים, באמת להיקלע למצבים כאלה תוך כדי הטירוף הזה?

לא, אני חושבת שבאופן כללי – דיברתי קודם על נשים וגברים – אני חושבת שנשים הרבה יותר חסינות במסעות כאלה

עד שקורה להן משהו ועושים להן מתקפות כאלה כמו שראינו

נכון, אבל באופן כללי אני בן אדם חזק פיזית וגם בכושר והכל, ויש משהו נפשי ברגע שאתה נכנס לאזור הזה של הקמפיין שהוא בכלל פאזה אחרת של החיים מבחינת האינטנסיביות שלו.

האדרנלין מחסן אותך?

אז יש אדרנלין שבמידה רבה מתחזק ומתגמל. גם המגע עם האנשים הוא קשה אבל יש בו גם משהו מאוד מחייב ונותן אנרגיה ומספק, זה פשוט אזור קיום אחר, וגם הדבר הזה של לבוא לאנשים ולבקש מהם 'תצביעו בשבילי', זאת גם סיטואציה נפשית שאתה צריך להיות ממש בתוכה. הכל מייצר אזור קיום אחר, אני כן חושבת שגברים כשהם לא חשים בטוב – בכלל, בעבודה ובקמפיין – הם מיד מאשפזים את עצמם מתחת לשמיכות ומקבלים המון טיפול ורחמים.

זה באמת מוביל לשאלה הבאה. אם זה היה נגיד דונלד טראמפ אתמול עם אותן תמונות והתעלפות לפני הרכב, התגובות היו אותו דבר או שזה בגלל שזאת היא השיחות סוערות יותר?

אני חושבת שמדובר בסיפור עיתונאי בכל קנה מידה. התעסקות במצבה, 'אישה כמעט בת 70' וכן הלאה – היה אלמנט שוביניסטי, אבל כאן אין ספק – זאת דרמה מאוד גדולה, גם העזיבה באמצע, גם התמונות שצילמו לרוע מזלה בידי אותו צלם שהעלה לטוויטר, הכל בבירור דרמה עיתונאית וכיוון שעד לפני עשר שנים גם אני הייתי עיתונאית אני יודעת שאי אפשר היה להתעלם מהסיפור הזה.

כמה את חושבת שהתמונות שכל העולם רואה מאתמול ללא הפסקה משפיעות בסוף על המצביעים והמצביעות באמריקה שצריכים בעוד פחות משבועיים לצאת ולבחור, הם ישפיעו ויטו בסוף את התוצאה?

קודם כל אני כבר לא פרשנית, ושנית אני פוליטיקאית ישראלית ולכן אני פשוט לא מתערבת בבחירות בארצות הברית. אני חושבת שזה לא נכון, זאת שגיאה. ושוב – קמפיין זה משהו מאוד כאוטי, והרבה פעמים הדבר הכי נוראי שקרה לך בקמפיין, הוא בסוף מתגלה כדבר הטוב שקרה לך בקמפיין, והדבר הנפלא ביותר שהשגת אותו בדם, יזע ודמעות מתגלה כמכשול הגדול ביותר. זה גם טבע של קמפיין, הכאוס, הברבורים השחורים, חוסר היכולת לנבא, ומי יודע, יכול להיות שמהסיטואציה הזאת – שהיא לא טובה – יהיו לזה אדווות חיוביות, כמו הגילוי שהיא אנושית.

אם ננסה לשאול אחרת, אז לא כעיתונאית, אלא כפוליטיקאית, שזה יותר מעניין, כמה נראה לך שהקהל שלך, או מי שחשב להצביע לך, מתעניין במצב הבריאותי שלך? או כמה היית רוצה "להסתיר" אם חלילה היה קורה לך משהו דומה?

לפני כמה שנים ניסיתי להתחיל לגלגל הצעת חוק שנבחרי ציבור יהיו מחויבים בחשיפת מצבם הרפואי, כמובן בלי פרטים אינטימיים ולא להיסחף, אבל אני כן חושבת שיש צורך שהציבור ידע שהמתמודד והמתמודדת בריאים באיזושהי רמה. אני זוכרת שנתקלתי בהתנגדות כל כך מוחלטת מצד כל הח"כים שדיברתי איתם שירדתי מזה מאוד מהר, אבל אני חושבת שיש לזה מקום פה. כמו חשיפה של הצהרת הון, ככה חשיפה כלשהי של מצב בריאותי.