שלי: "קאר שולץ נחת כאן מהמטוס וקיבל יגואר חדשה בכדי שהוא יוכל לנסוע כאן ולפטר את העובדים"

15 בדצמבר, 2017

שלי התראיינה בתכנית שבע אקטואלי בהגשת אמיר בר שלום בכאן 11 התאגיד הציבורי בהרצה. מתוך דבריה (לצפייה):

קודם כל מדובר בפיגוע המוני, האובדן מאוד גדול, ולא רק ב3500 עובדים, גם בהמון מעגלים. רק באתר ההנהלה יש עוד 1100 עובדי קבלן, אנשי מחשבים ברובם. גם הם מושלכים הביתה, שלא לדבר על ספקים. מדובר באמת בטבח המוני של אלפי בני אדם, ובנזק קשה מאוד, גם מחמיר לב כמובן, בחברה הישראלית, וכן יש מה לעשות. יש מה לעשות. למשל, חד משמעית להראות להנהלת טבע שלא ישתלם לעשות את הדבר הזה.

לטבע יש את הכסף כי טבע עדיין רווחית, רק ברבעון השלישי של 2017, עוד אין לנו את הסיכומים, הם הרוויחו מיליארד דולר. רק ברבעון השלישי. הם ממשיכים להרוויח כל הזמן. קאר שולץ מנכ"ל החברה נחת כאן מהמטוס ונתנו לו יגואר חדשה בכדי שהוא יוכל לנסוע כאן ולפטר את העובדים. הוא קיבל מענק חתימה של 35 מיליון דולר. ההנהלה הבכירה גם אם היא הולכת הביתה היא ממשיכה לקבל שכר מטורף בשווי של 50 אלף שקלים ביום. משהו כזה. זה לא נכון שאין כסף, וגם אפשר לעשות את זה ללא משתלם. יש התחשבנויות מיסים של המדינה עם טבע. טבע במשך עשר שנים שילמה אפס אחוז מס וגם עכשיו היא משלמת מס מופחת מכל החברות האחרות במשק. אפשר להתחשבן איתם כאן, ואפשר לשלול להם הטבות. אני קוראת לשר האוצר משה כחלון, למשה נטו כחלון, שזה מאוד נחמד לקנות רמקולים וטלוויזיות בכמה שקלים פחות בהוזלות נטו, אבל זה עוד יותר נחמד להתפרנס בכבוד בכדי שיהיה מה לקנות, וגם אם בסוף לא תהיה ברירה ויצטרכו ללכת על פיטורים מצומצמים, העובדים האלה צריכים ללכת הביתה עם חבילת פרישה שמאפשרת להם קיום בכבוד, ולא עם הפיצויים המינימליים והקמצנים ביותר, שזה מה שמתכננים בטבע. שלא יהיו אי הבנות, אני קוראת גם לניסנקורן וגם לכחלון להשתמש בכל המכשירים שיש ברשותם, ויש ברשותם מכשירים. הם יכולים להפוך את הפיטורים האלה ללא כידיים לחברה שרואה לנגד עיניה רק את שורת הרווח. קיבלו מהמדינה הטבות שלכל הפחות 20 מיליארד שקלים. 20 מיליארד שקלים קיבלו הטבות מהמדינה ועכשיו הם מסתלקים מכאן ומשאירים מאחוריהם עיי חורבות.

ממשלה שמתעסקת בשטויות. מחוקקת חוקים הזויים במקום להתעסק בחיים של בני אדם בחברה הישראלית ובאסון הזה שיתרחש. לכן אני קוראת לכחלון ולניסנקורן, אני נוקטת בשני השמות האלה כי אלה שני השמות שמחזיקים ביד את הכלים להפוך את הפיטורים האלה ללא כידיים. מדובר באנשים חסרי מצפון, ציניים לחלוטין, חלבו את המדינה ועכשיו הם בורחים מכאן. לאנשים ציניים צריך להראות את שורת הרווח ולהגיד להם שהטבח הזה לא ישתלם להם. ממש ככה. אבל בשביל זה הממשלה צריכה לשנס מותניים יחד עם ההסתדרות ולנהל כאן מלחמה. אתה יודע אמיר, שבשבוע שעבר כל ההנהלה הייתה בארץ והם שיחקו משחקי מלחמה, משחקי סימולציה? יחד עם רני רהב היחצן ועם צוות יחסי הציבור שלהם, משחקי מלחמה, על מה? הם מנהלים נגד המדינה מלחמה? נגד העובדים מלחמה? אז המדינה צריכה להשיב מלחמה. להשיב מלחמה לתבוע את כבודם וכפותיהם ופרנסתם של אלפי עובדים שהולכים להיות מושלכים לרחוב בוודאי אחרי שהמדינה שפכה על טבע כל כך הרבה טובות והטבות.