"החזרה של רה"מ מהמתווה היא כשל ברמה הפרקטית והמוסרית"

4 באפריל, 2018

במהדורת וואלהNEWS בהגשת הילה קובו על ביטול המתווה שנחתם עם נציבות הפליטים של האו"ם.

הילה: אנחנו אומרים שלום עכשיו לחברת הכנסת שלי חימוביץ, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, מהמחנה הציוני, שלום לך.

שלי: שלום הילה.

הילה: מה דעתך על ביטול המתווה שהודיעו עליו רק אתמול?

שלי: קודם כל ברמה ההתנהלותית והשלטונית, מדובר במחזה אבסורד הזוי לחלוטין. ברמה הבינ"ל מדובר בקרע גדול מאוד עם הקהילייה הבינ"ל ועם ארגון הפליטים של האו"ם. אבל מעבר להכל, מה הוא הולך לעשות עכשיו? הרי ראש הממשלה במו פיו הפר חיסיון אתמול, סיפר שהיה הסכם עם רואנדה, שרואנדה לא עמדה בהסכם. אני את כל הדיונים של הוועדה לביקורת המדינה בעניין הזה נאלצתי לבצע בוועדה חסויה לענייני יחסים בינ"ל וביטחון, כיוון שהיה מדובר בנושא חשאי, והוא בעצמו אומר שרואנדה לא מוכנה לקבל מגורשים. כלומר, לא מוכנה לקבל גם פליטי רצח עם, גם את מהגרי העבודה, גם את מבקשי המקלט, וכן הלאה וכן הלאה. כלומר, מה שראש הממשלה עושה עכשיו בחזרה בו מהמתווה, הוא אומר, לא רק לתושבי הדרום, לכל תושבי מדינת ישראל, אתם נשארים עכשיו עם כל מבקשי המקלט ועם כל מהגרי העבודה, ואני דוחה בשתי ידיים את ההצעה הנדיבה של האו"ם לדאוג לפתרון לחצי מהפליטים. יכול להיות שהוא מתחנף לבייס שלו ויכול להיות שהוא נבהל, יכול להיות שהוא קשוב לקולות קיצוניים, אבל הוא עושה בדיוק ההפך ממה שהיה מצופה ממנו לעשות.

הילה: אנחנו מקווים לדבר גם עם תושבי דרום תל אביב, אבל תראי, אומרים המתנגדים למתווה, שלהם הקשיב בסופו של דבר ראש הממשלה, שני דברים בעלי טעם, אומרים גם השרים בנט וגם שקד, לא היינו בלופ של זה, לא ידענו שזה מה שהולך לקרות, דבר כל כך בסיסי בנוגע למדיניות הממשלה, האמנם שרת המשפטים ושר האוצר לא צריכים להיות בלופ אם דבר כזה דרמטי מבושר לעם ישראל?

שלי: אני לא בפוזיציה שאני באה לראש הממשלה שהוא לא שיתף אותי, כן? למרות שידעתי על הדבר הזה. הילה אני אגיד בסוגריים, אני ידעתי על השהיית ההסכם לפני שהשרים ידעו. שזה גם דבר אבסורדי לחלוטין, אז יכול להיות שהטענה שלהם כשותפים שלו מוצדקת. אני לא שותפה שלו. אני לא מצפה ממנו לעדכן אותי. ההתנהלות שלו היא בלתי נסבלת בעליל, אבל לגופו של עניין הילה, אנחנו כל הזמן מתעסקים במשמעויות הפוליטיות של הדבר, בסוף מותר להגיד בפה מלא, שמדינת ישראל והעם היהודי לא יכולים לשים אנשים על מטוסים, לדעת בוודאות שהם נוחתים במדינה שבה הם לא נקלטים בכלל, וממשיכים למסלול של אונס, ביזה, מוות, סיכון חיים.

הילה: גם על הדברים האלה יש הערות סותרות.

שלי: לא אין לי הערות, מדובר בעובדות, ולכן זה לא עומד במבחן בג"ץ, ולכן זה לא היה עומד במבחן הקהילייה הבינ"ל, זה לא הערות, זה לא נושא לוויכוח.

הילה: במבחן הבג"ץ דווקא הגירוש למדינות אפריקה השלישיות, כן הסיפור הזה עבד.

שלי: אבל זה כיוון שבית המשפט לא ידע את הפרטים האכזריים והנוראיים, והעובדה שישראל לא יכולה אפילו לפקח מה נעשה שם.

הילה: וטענה נוספת של המתנגדים למתווה הזה, מדובר באיזה שהוא תקדים, שוב מדיניות ממשלה... תקדים שהם קוראים לו תקדים בעייתי של מתן מעמד לאנשים שהגיעו בצורה בלתי חוקית לישראל, ואפשר להודות ולשים את הדברים על השולחן, רוב רובם הם מהגרי עבודה, מהגרי עבודה שיכלו לעצור במספר מדינות בדרך ובחרו להגיע לישראל כי יש כאן עבודה ואפשר להרוויח יותר. מדובר בקריצה לאנשים שיכולים להסתנן לישראל ולקבל כאן מעמד אחרי שהסתננו באופן לא חוקי.

שלי: יש לי כל כך הרבה תשובות לשאלה שלך. אחת, הגדר הזאת הוכחה כהצלחה ואין יותר הסתננות דרך הגבול, דבר נוסף מדינת ישראל מעולם לא עשתה את הצעד המתבקש של מדיניות של מדינה נורמלית, והיא לבדוק מי מבקש מקלט ומי מהגר עבודה. הדבר הזה לא קרה מעולם, ודבר נוסף...

הילה: אלו שהגישו בקשה למעמד פליט בינתיים הם לא מועמדים לגירוש.

שלי: כן נכון, אבל גם סוגיית התיאור של מיהו מבקש מקלט ומי לא, את יודעת שמי שעורק מצבא אריתריאה גזר דינו מוות? ושלהתגייס לצבא זה עד סוף כל החיים ואתה משמש כעבד, ונשים שמגויסות משמשות כשפחות מין, יש גם איזה שהוא מבחן מוסרי, וגם בסוף נגיד שנהיה פרקטיים ולא מוסריים בכלל, נגיד שאין שיקול מוסרי, שבעיני הוא כבד משקל, מותר גם לשליח ציבור לשקול שיקולים מוסריים, ועובדה שקול המוסר הביא בסופו של דבר להכרזה על המתווה, אבל בואי נהיה הכי פרקטיים בעולם, מה עושה בעצם ראש הממשלה עכשיו? הוא משאיר את כל אלה שהיה יכול למצוא פתרון להוצאתם מהארץ כפי שהוא עצמו אמר, הוא משאיר אותם בישראל ויתרה מזה הרי חלק מהמתווה הזה, העלות של מתקני הכליאה שלהם, להשקיע אותם בשכונות הדרום, מדובר במשהו כמו 200 מיליון שקל הבנתי, אפשר להשקיע אותם בלי שום קשר בשכונות המוזנחות והמופקרות האלה ע"י הממשלה, מה יהיה עכשיו גם החלק הזה של המתווה מתבטל? כלומר בכל צורה שהיא, גם ברמה הפרקטית וגם ברמה המוסרית, מדובר בכשל מאוד מאוד גדול.

הילה: גם שר כחלון, אחד הגורמים הלא מתלהמים בממשלה, גם הוא היה נגד המתווה, מילה שלך על זה?

שלי: האמת כשראיתי שאביגדור יצחקי ממונה לראש המנהלת, חשבתי שזה מן תשורה לכחלון כיוון שאביגדור יצחקי מוגדר כאיש שלו, אבל אין לי מושג מה מערכות היחסים הסבוכות שם. אני לא חושבת שלכחלון יש דעה אמתית בעניין, אני חושבת שכל שותפותיו הקואליציוניות של ראש הממשלה הבינו שכדאי להן אלקטורלית וציבורית להתנגד למתווה, ועשו עליו סיבוב.

הילה: גם יאיר לפיד שחיכה עם התגובה שלו עד לפני כשעתיים.

שלי: אין לי מושג, אני באמת תהיתי מה עמדתו בעניין ולא הצלחתי, הוא הגיב?

הילה: הוא הגיב, תקף את ראש הממשלה.

שלי: ברוכים הבאים באמת. אני בטוחה שזה בוצע אחרי סיקרי עומק מה כדאי להגיד, אבל באמת אין מצב שראש מפלגה לא יומר את דעתו על דבר שהוא כל כך דרמטי.

הילה: מילת סיכום שלך, מה דעתך יקרה בסופו של דבר?

שלי: כרגע כלום, לא יהיה גירוש בכלל. אגב אני אומרת את זה, אני יודעת שלא יהיה גירוש כבר כמה חודשים כיוון שברור שאין שום אפשרות לעמוד בתנאים שישראל עצמה הכריזה עליהם, וכרגע אנחנו נשארים כולנו יחד, יחד עם מהגרי העבודה, יחד עם מבקשי המקלט, יחד עם פליטים מרצח עם, כולם יישארו כאון ללא יוצא מן הכלל ובעצם ראש הממשלה, בחזרה בו, דחה בשתי ידיים אפשרות של הוצאה בצורה הומנית ומקובלת על הקהילייה הבינ"ל, ופתרון למחצית ממבקשי המקלט שנמצאים כאן בישראל.

הילה: תודה רבה לך חברת הכנסת שלי יחיומביץ, המחנה הציוני.

שלי: תודה רבה.