"הוא ויתר על הישג מאוד משמעותי בגלל כמה טוקבקים ובגלל תגובות בפיסבוק"

5 באפריל, 2018

העולם הבוקר בהגשת קובי מחט ומיה זיו וולף, בערוץ 13, על ביטול מתווה הגירוש וההסתה נגד הקרן החדשה.

קובי: לאחר שראש הממשלה קרא להקים וועדת חקירה נגד הקרן החדשה לישראל, והאשים אותה בביטול ההסכם עם רואנדה לקליטת מבקשי מקלט, חברת הכנסת שלי יחימוביץ, ומי שמכהנת כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, החליטה לקרוא לציבור לתרום לקרן, ואף תרמה בעצמה. בוקר טוב לחברת הכנסת שלי יחימוביץ.

שלי: בוקר טוב, חג שמח.

מיה: ראיתי עכשיו קמפיין של המקום הכי חם בגיהינום, הם אומרים אנחנו ביטלנו, אז תתרמו לנו, אנשים רוצים להפנות תרומות אליהם.

קובי: אני התרשמתי מדבר אחר, כשקראתי את התחקיר שלי, אני גיליתי איזה גופים ממומנים ע"י הקרן החדשה, וגיליתי המון גופים שכולנו מכירים, ולא ידעתי שבכלל קשורים אליהם.

שלי: נכון. קודם כל אני מאוד מעורה בסוגית הפליטים ומבקשי המקלט, ומטפלת בה כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, וגם בוועדת המשנה החסויה של ביקורת המדינה, כי עד היום כל הגורמים הממשלתיים שעסקו בזה אמרו לנו שזה נורא סודי ההסכמים עם רואנדה ואוגנדה, ואני מטבע הדברים מכירה בצורך של שמירת ביטחון המדינה והיחסים הבינ"ל, ודנו בזה כל הזמן בוועדת המשנה, וכיוון שאני מכירה את הנושא כל כך טוב, ועדה לפיאסקו המטורף של הטיפול של הממשלה בדבר הזה, למעט אותו מתווה שהיה הדבר הכי טוב שהיה יכול לקרות לכולם, ולתושבי דרום תל אביב.

מיה: סליחה שאני שמה כוכבית, באמת היה המתווה הזה? או שהוא היה איזה שהיא הצהרת כוונות.

שלי: אני חושבת שהמתווה הזה היה הדבר הטוב ביותר, הפתרון הטוב ביותר, ובעצם היה כאן גם הישג מאוד גדול של ראש הממשלה של הוצאה של 16,000 מהגרי עבודה ומבקשי מקלט מאותן שכונות דרומיות שהוא מתיימר כל כך לדאוג להם, ומהרגע שהמתווה בוטל, בעצם מה הוא אומר? הוא אומר שכל הפליטים יישארו כאן בישראל, זה דבר מטורף. הוא ויתר על הישג מאוד משמעותי בגלל כמה טוקבקים, ובגלל תגובות בפיסבוק, ולכן כששמעתי אותו אחרי כל הטירוף הזה, והניהול הכושל של המשבר הזה, והחזרה בו, שזה דבר שהוא כל כך לא מנהיגותי, מאשים את הקרן החדשה בדבר הזה שהיום גם נשיא רואנדה אומר שבחיים שלו הוא לא שמע על הקרן החדשה, יש גבול להסתה שאפשר לשאת, יש גבול. ולכן אמרתי לעצמי שאני צריכה לעשות משהו כדי להדגים את הסלידה שלי מההסתה חסרת הפשר, הלא הגיונית, המטופשת הזאת, המרושעת אפילו, והוא מעבר למחויבות שלי כחברת כנסת, ולכן עשיתי את האקט הסימבולי הזה.

קובי: אני רוצה להגיד לכם שאני מאוד אוהב את עמותת אתגרים, עמותה שתומכת בילדים עם נכויות שונות ואפילו התנדבתי שם כמה פעמים, ועמותת אתגרים מסתבר היא מסונפת לקרן החדשה למשל.

שלי: נכון. ומרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, איגוד מרכזי הסיוע, שמקבל מהם סיוע ע"ב קבוע, וקו לעובד, עמותה נפלאה שקיבלה עכשיו את פרס גולדה מאיר שעוזרת לעובדים החלשים ביותר, והאגודה לזכויות האזרח, כל כך הרבה גופים טובים שאני מזדהה עם הכוונות שלהם, והדה לגיטימציה שנעשתה לקרן הזאת, הרי מתי הקרן הזאת הייתה מאוד מכובדת ומאוד מקובלת? כל חברי הכנסת נעזרו בה משמאל ומימין בחקיקת חוקים, ועם כל מיני גופים שעובדים עם הקרן, שתיל שזה זרוע הביצוע, מתי היא הפכה להיות בוגדת? אחרי הקמפיין המטונף של אותו קלוגהפט ששם את הקרן על מצחה של פרופסור נעמי חזן, אישה מכובדת וטובה, ואז בשניה אחת מסיתים את דעת הקהל והופכים את הגוף הזה למן כלי ברק להסתה על דברים מדומיינים לחלוטין, וזה דברים שאני לא מוכנה לשאת אותם גם אם הקרן הזאת תומכת גם בגופים שאני לא מזדהה עם האידיאולוגיה שלהם.

מיה: הרי רוב האנשים בכלל לא מכירים את הקרן, זה אך ורק ממה שאומרים. את קראת לזה הסתה, טוב זאת הסתה.

שלי: ושוב אני אומרת, יש שם כמה גופים שלא מייצגים אותי, אני לא מזדהה איתם אבל אני כן מכירה בזכותם לפעול בתוך המרחב הדמוקרטי של מדינת ישראל, ומה גם שיש שם באמת גופים מאוד משמעותיים מאוד טובים, מאוד תורמים לצדק ושוויון.

מיה: הם כן תומכים בהרבה מטרות טובות וראויות אבל עצם התמיכה בדברים, שאת אמרת בעצמך שאת לא מסכימה, זה לא פוגע בלגיטימיות?

שלי: בוודאי שזה לא פוגע בלגיטימיות, זה יכול לגרום לי לבקר את אותם גופים, או להתנגד אליהם, אבל יש כאן משהוא שהוא גדול מאתנו. החיפוש בוגדים התמידי הזה, שמגיע אל כולם, הרי אפילו מפכ"ל המשטרה הפך לבוגד בצוק העיתים, הרחבת מעגלי הבוגדים, בעצם מי לא בוגד? זה בתי המשפט, זה התקשורת, זה האופוזיציה, זה יכול להיות לפעמים נשיא המדינה, או מפכ"ל המשטרה, וחיפוש בוגדים על דברים מומצאים כדי לייצר הסתה שתסתיר את הכשל המנהיגותי זה דבר שאני לא מוכנה לסבול אותו, לא מוכנה. גם אם יש פה ושם במסגרת מי שמסיתים נגדם גופים שאני לא מזדהה איתם ולא מייצגים את התפיסה שלי, שהיא שוחרת שלום, ציונית, סוציאל דמוקרטית, יש כאן משהו שהוא יותר חשוב והוא הבסיס שלנו כדמוקרטיה מתוקנת.

קובי: את מצליחה למצוא עוד קולות מהימין שישתפו פעולה ויגידו את מה שאת אומרת עכשיו? יש בימין אנשים שמרגישים כמוך, השאלה אם הם מוכנים להשמיע את קולם?

שלי: לא. יש לי הרבה חברים בליכוד, חברים טובים אפילו, אני מדברת איתם שיחות שהן בינינו ונשארות בינינו והם לא יכולים. הם נמצאים תחת איזה צבת ומחבש פוליטי שבו מי שקובע בשבילם את הטון זה הימין הקיצוני במפלגה שלהם, שסה"כ הליכוד אמור היה להיות מפלגה מרכזית, מפלגת ימין רך, מפלגה שהיא גם חברתית והם נתונים במן צבת כזאת של הקיצוניים שבקיצוניים שלהם וגם מחויבים כל הזמן להראות נאמנות להוד מעלתו ראש הממשלה גם כשהוא עושה דברים שהם משתגעים מהם לחלוטין, זאת סיטואציה לא בריאה כי כשהשוליים הקיצוניים לוקחים אותנו לכיוונים שלהם זה מקטב, זה מרחיב את השסע, זה מונע מאתנו לעשות את הדבר שהוא האחריות המנהיגותית הכי גדולה שלנו, והיא לייצר איזה שהוא דבק משותף, מכנה משותף מכונן, אתוס משותף, ויש כאלה.

מיה: אבל אולי הכשל ההסברתי נמצא פה, דווקא בצד הזה, אם כל כך לשכנע את הציבור שכל השאר בוגדים, למה לא שומעים מהצד השני קול מספיק חזק שיצליח להדוף את הקריאות האלה?

שלי: טוב אז הנה אני כאן, ובגלל זה גם עשיתי את הדבר הזה אתמול שהוא טיפה חריג אבל כן אני אומרת עד כאן, אין לי שום צורך, לי ולעוד הרבה מאוד אזרחים טובים, לעמוד באיזה שהם מבחני פטריוטיזם מטעם הוועדה לקביעת מיהו פטריוט, אנחנו לא צריכים לקום בבוקר ולהסביר עד כמה אנחנו אוהבים את המדינה, את יודעת מה אפילו אם נלך לדבר הפשוט ביותר, במחנה המרכז שמאל יש יותר משרתים בצה"ל בנות ובנים כאחד מאשר במחנה המרכז ימינה, אבל אני לא רוצה בכלל להיגרר לדברים האלה.

קובי: אבל איך העובדות האלה, האנשים שומעים אותם פעם ראשונה וגם אז לא כל כך משתכנעים, הסקרים מראים שהמחנה שלך לא מצליח לשכנע את מרבית הציבור.

שלי: קודם כל אני חושבת שהציבור מקוטב וזה בערך חצי חצי וכן יש כאן שני מחנות, והעובדה שלפעמים דברי בלה, גזענות, הסתה שאין קשר בינם לבין המציאות, קונים להם אחיזה בציבורים מסוימים, לא אמורה לרפות את ידי או לפתור אותנו מהחובה כן לייצר איזה שהיא שפיות בשיח ואיזה שהוא היגיון.

מיה: שלי תודה רבה לך.

שלי: תודה רבה חג שמח.